Najlepsze sposoby na uzyskanie potrzebnego białka każdego dnia!

Spójrzmy prawdzie w oczy: Kiedy odstawiasz węglowodany, twoim głównym zmartwieniem prawie zawsze będzie dostarczenie odpowiedniej ilości białka. Bez zbóż niewiele jest innych miejsc, w których można znaleźć bogate źródła tego makroskładnika. Ale nie stresuj się! Uzyskanie wystarczającej ilości białka na diecie low-carb nie musi być tak trudne, jak się wydaje. W rzeczywistości, jeśli odpowiednio zaplanujesz swoje posiłki i przekąski, uzyskanie wystarczającej ilości białka jest nie tylko możliwe, ale i niezwykle proste. W tym artykule omówimy wszystko, co trzeba wiedzieć o spożywaniu wystarczającej ilości białka na diecie low-carb. Dowiesz się, jakie są plusy i minusy ograniczania węglowodanów, jakie rodzaje żywności powinieneś spożywać zamiast nich, a także poznasz kilka prostych sposobów na zwiększenie ilości białka w codziennej diecie.

Co to jest dieta niskowęglowodanowa?

Dieta niskowęglowodanowa to taka, która ogranicza ilość węglowodanów spożywanych w ciągu dnia. Ilość węglowodanów, która najlepiej się sprawdza, jest różna u różnych osób, ale większość ludzi na diecie niskowęglowodanowej spożywa dziennie od 20 do 50 gramów węglowodanów. Istnieje wiele różnych rodzajów diet nisko węglowodanowych. Niektóre przykłady to dieta Atkinsa, keto, paleo i dieta śródziemnomorska.

Wszystkie te diety mają różne wytyczne, które zalecają spożywanie różnych ilości węglowodanów i różnych pokarmów. Wszystkie mają jednak wspólny cel: zmniejszenie ilości spożywanych węglowodanów. Istnieje kilka powodów, dla których diety te zalecają ograniczenie węglowodanów.

Dlaczego należy ograniczać węglowodany?

Węglowodany są preferowanym przez nasz organizm źródłem energii. Kiedy jemy, nasz organizm rozkłada węglowodany na glukozę, która jest następnie wykorzystywana do produkcji energii. To, czy glukoza jest wykorzystywana do produkcji energii, czy magazynowana do wykorzystania w przyszłości, zależy od stanu metabolicznego organizmu. Kiedy organizm jest najedzony, jest w pełni zaopatrzony w glukozę i nie potrzebuje jej więcej. W takiej sytuacji glukoza jest przechowywana w postaci glikogenu lub tłuszczu w celu późniejszego wykorzystania.

Jeśli glikogen jest potrzebny, a glukoza nie może zostać wykorzystana, organizm użyje go jako paliwa. Jeśli jednak glikogen jest pełny, glukoza zostanie zmagazynowana w postaci tłuszczu. Dlatego właśnie ilość spożywanych węglowodanów i czas ich spożywania mogą mieć znaczący wpływ na procentową zawartość tłuszczu w organizmie.